Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Jako u vytržení si musí připadat všichni, kteří se alespoň trochu zajímají o fotbal. Každý totiž jistě slyšel o tzv. „německém zázraku“. Týmu, který vloni zakončil druhou nejvyšší soutěž našich západních sousedů na druhé příčce a díky tomu v aktuální sezóně poprvé v historii nakoukl do 1. Bundesligy. Ani tady se ale mnohonásobně známějších a zkušenějších soupeřů nezalekl a pokračuje s překvapeními.

Celý název klubu zní „TSG 1899 Hoffenheim“ (Turn- und Sportgemeinschaft 1899 Hoffenheim e. V.). Hoffenheim, který je částí města Sinsheimer, leží v jihozápadním Německu, ve spolkové republice Bádensko-Württenbersko a nemá ani 3300 obyvatel. Přesto bývají jeho domácí zápasy v dočasném exilu na Carl-Benz-Stadionu v nedalekém Mannheimu, který má kapacitu 27 000 diváků, téměř pokaždé zcela zaplněny.

Čím však toto mužstvo udivuje celou fotbalovou Evropu? Proč právě on získal v průběhu podzimní části Bundesligy tolik zvučných a chvalitebných přezdívek? Odborníky i laiky překvapují „die Hoffe“ hned několika skutečnostmi.

Tím největším překvapením je určitě to, že se nováček nejvyšší německé soutěže stal podzimním králem. I když vede jen o skóre před úřadujícím mistrem z Mnichova, přesto se toto často nestává. K tomu patří i neuvěřitelný postup za posledních několik let. Že Hoffenheim hrál ještě v sezóně 1999/2000 pátou nejvyšší soutěž se obecně ví. Ale do minulosti z let 1990/91 se už často moc nedostává. Tehdy se klub nacházel až v soutěži osmé.

V čem je tajemství úspěchu?

Hoffenheim vtrhl do 1. Bundesligy a ihned na sebe svými výkony strhl pozornost. Neuvěřitelná je především víra trenéra Ralfa Rangnicka v silně ofenzivní ladění mužstva. Pravidelné hra na tři forvardy nese jak gólové, tak i bodové ovoce. Hráči v modrých dresech vstřelili nejvíc branek ze všech mužstev, 42, a ve svých řadách mají i nejlepšího kanonýra letošního ročníku – Vedada Ibiševiče, který dokázal za 17 utkání 18krát rozvlnit síť. Pro srovnání, nejlepší kanonýr sezóny 2007/08, Luca Toni z Bayernu, skóroval za celý minulý ročník ve 24 případech. Pokud si tedy Ibiševič alespoň z části uchová svoji produktivitu, jeho zápis hravě překoná.

Rangnickovo přesvědčení pro nasazení trojice útočníků je opravdu zarážející, protože zřejmě není mnoho týmů, které proti Bayernu v jeho svatostánku Allianz Areně vyběhnou na hrací plochu vpředu s trojicí hráčů. To možná ale nakonec také stálo Hoffenheim alespoň bod za remízu, když jeho borci i přes vedení odjeli ze šlágru 16. kola s prázdnou.

Za zrodem tohoto fotbalového fenoménu stojí jedna osoba – miliardář Dietmar Hopp. Ze strany boháče Hoppa šlo především o citovou záležitost, protože za mlada za mužstvo jako útočník hrával. Hopp získal klub v roce 1989 a udělal z Hoffenheimu něco na způsob německé Chelsea. Velký rozdíl je ale v tom, že zatímco anglický velkokub začal za obrovské částky skupovat superstar evropských trávníků, celek z malé obce sice také hodně nakupoval, jenže v jeho případě se jednalo o fotbalisty, kteří byli na soupiskách ne příliš velkých klubů. Často dokonce seděli jen na lavici pro náhradníky.

Světlé zítřky

Na Hoffenheim čekají, zdá se, zářivé časy. Díky finančnímu zajištění teď jistě pro před sezónou neznámý celek bude mnohem snazší přilákat známější jména, když ho nyní všichni znají. Všichni, kteří baden-württenberskému mužstvu drží palce, také zaručeně těší skutečnost, že tým už od jara nebude muset svá domácí utkání hrát na cizím hřišti. Mecenáš Hopp totiž zafinancoval stavbu nového stadionu v Sinsheimeru. Rhen-Neckar-Arena, která stála přibližně 60 milionů eur, pojme na 30 000 diváků a otevření se dočká na konci ledna příštího roku.

Pokud týmu vydrží zářivá forma a bude předvádět podobně skvělé výkony jako na podzim, může celek, který ještě před několika lety hrál německé regionální ligy, v příští sezóně silně promluvit i do pohárové Evropy. Držíte mu také palce?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář